Bir Beyaz Saç Koparılırsa Yerine 10 Tanesi Daha Gelir Mi?

Beyaz saç tellerinin koparılması ve yerine daha fazlasının çıkmasıyla ilgili yaygın bir efsane vardır. Ancak, tıp doktoru Dr. Shaskank Kraleti bu inanışı çürüterek, “Beyaz bir saç teli yolmak, sadece yerine yeni bir beyaz saç getirir. Çünkü her folikülde yalnızca bir saç teli büyür. Çevresindeki saç telleri, kendi foliküllerinin pigment hücreleri ölene kadar beyazlaşmaz.” diyor.

Kraleti, saçın etrafındaki foliküldeki pigment hücrelerinin öldüğünde saçın grileştiğini veya beyazladığını belirtiyor. Dolayısıyla, bir saç teli koparıldığında yerine yeni bir teli çıkar ve pigment hücreleri artık pigment üretmediğinden yeni saç da beyaz olur.

Ancak, saç tellerini koparmak önerilmez çünkü folikülün tekrarlanan travması enfeksiyonlara, yara oluşumuna veya hatta kel lekelere neden olabilir. Bunun yerine, eğer grileşen veya beyazlayan saçlarla başa çıkmak istiyorsanız, dikkatli bir şekilde kesmek daha uygun olabilir.

Beyaz saç tellerini koparıp daha fazla beyaz saç görmek gibi bir yanılsama, muhtemelen yaşlanma sürecinde saçların doğal olarak beyazlamasından kaynaklanıyor. Her ne kadar saç tellerini koparmak bu süreci etkilemese de, yaşla birlikte saçların rengini kaybetmesi kaçınılmazdır.

Saçlar gri veya beyaz olsa da, aslında tamamen yarı saydamdır. “Gri” ton, doğal saç renginin kalan yüzdesine kadar iner ve çeşitli tonlar arasında değişiklik gösterebilir.

Beyaz saçlarınızla başa çıkmak için saç boyama gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak, kel kalmaktan kaçınmak için saç tellerini koparmak yerine diğer yöntemleri düşünmek daha mantıklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x