Elon Musk, çalışanlarını kaptırmamak için kesenin ağzını açtı

Son zamanlarda Tesla çalışanları yapay zekâ şirketi OpenAI’ye ve CEO’su Sam Altman’a teşekkür ediyor. Çünkü Elon Musk, çalışanların, gelen iş tekliflerini reddetmeleri için maaşlarını artırdı.

Tesla CEO’su Elon Musk çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketinin yapay zekâ mühendislik ekibinde çalışanlar için tazminat paketlerini artırdığını söyledi. Musk, maaş artışının nedeninin OpenAI’nin Tesla mühendislerine gönderdiği iş teklifinden kaynaklı olduğunu belirtti.

Musk, X’teki bir gönderisinde OpenAI’nin işe alım çabaları hakkında şunları söyledi: “Tesla mühendislerini devasa tazminat teklifleriyle agresif bir şekilde işe alıyorlar ve ne yazık ki birkaç durumda başarılı oldular.”

Teknoloji şirketleri yapay zekâ alanında baskın olmak için rekabet ederken şirketlerinde yeteneklere de yer vermek için ellerinden geleni yapıyor. Bunun için de bazı teknoloji liderleri göz kamaştırıcı maaşlar ve imkanlar sunmaktan çekinmiyor. 

Meta’dan Mark Zuckerberg’in Google DeepMind’daki yapay zekâ araştırmacılarına kişisel e-postalar yazdığı, hatta herhangi bir görüşme yapılmadan adaylara iş bile teklif ettiği konuşulanlar arasında.

Kişisel temaslarda bulunan sadece Zuckerberg de değil. Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin, OpenAI için Google’dan ayrılmayı düşünen bir çalışanı şahsen arayıp çalışanı kalmaya ikna etmek için daha yüksek ücret teklifi vermişti.

Musk, yaşananlar üzerine yapay zekâya yönelik yetenek savaşının şimdiye kadar gördüğü en çılgın yetenek savaşı olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x